Ja, den er god nok – jeg hørte allerede i forgårs at nogle heldige folk i US havde modtaget en OTA (over the air) update af deres Nexus One til version 2.2 af Adroids operativsystem kaldet Froyo, men jeg kunne ikke se den tikke ind hos mig.. eller ikke når jeg gik ind i setting og updates…
Så i dag, da solen alligevel ikke skinner, måtte jeg surfe lidt omkring… og ja, jeg fandt en guide til opdatering af en Google Nexus One til Android 2.2 Froyo.
Og det tog mig samlet 10 minutter og et forsøg, og så var min Nexus opgraderet til Froyo!
Eget ansvar!
Nedenstående guide er selvfølgelig på eget ansvar, og jeg kan ikke holdes ansvarlig for eventuelle problmer du måtte støde ind i – du anvender guiden herunder af egen fri vilje…
(så har vi det på det rene..)
Alle meldinger ang. egen opgradering til Froyo på denne måde lyder på, at din Nexus ikke behøver at være Rootet, virker i US på T-mobile (men vist ikke på AT&T), virker både på unlocked og locked.
Min Google Nexus One er selvf. unlocked (officiel) og kører på et dk-teleabonnement. Har også hørt, at det virker i Sverige..
Btw bemærk at jeg KUN omtaler denne upgrade som værende til Google Nexus One – og efter rygterne ikke til AT&T…. jeg har IKKE hørt mange rygter om succes på andre Androids!
Guiden til at opgradere til Android 2.2 Froyo manuelt
- Download Android 2.2 firmware til Google Nexus One – download her! (PT. lukket af Google)
- Rename den downloaded fil til update.zip og placer den i roden på dit SD-kort.
- (NY DOWNLOAD – skal ikke renames! – download Froyo her)
- Sluk for din Nexus One.
- Hold ind på “Volume down” og tryk på “power” knappen.
- Du kommer nu til en skærm med flere system valg – scroll ned til (med volumen knappen) “recovery” og tryk på “Power” knappen.
- Du vil nu se en skærm med et udråbstegn – tryk på “Power” og ” volume up” samtidig.
- I den næste menu vælger du “Apply sdcard:update.zip”
- Hvis din Nexus nu viser “Install from sdcard complete”, så skal du vælge “reboot system now” og vente på at den starter igen.
(Jeg fik slet ikke dette valg, men ventede vel omkring 5 mins. med forskellige Android billeder mv.. og så startede den af sig selv med FROYO på!).
God fornøjelse og giv mig gerne dine kommentarer nedenfor – også hvis du skulle eksperimentere med andre Androids.. men pas på! 😉
Hvad indeholder Froyo?
hey.
google har lukket linket kunne det ikk være muligt at du kunne sende det til miq? ville hjælpe virkligt meget 🙂
Jeg havde heller ingen problemer med at opdatere min – det gik helt smertefrit, dog kan man flere gange i processen komme lidt i tvivl om der sker noget, men det er bare at vente til den er færdig.
Det skandinaviske tastatur virker ikke, men gutten bag, er klar over det, og (vist nok) i gang med at fikse problemet.
Autoupdate funktionen, er meget smart, men man skal ind på hver enkelt app og sætte dette – det tager lidt tid, hvis du har mange apps installeret.
Jeg har ikke kunne se OTA installationen af apps, men jeg går ud fra at det venter på en opdatering af market?
Ligeledes er det heller ikke lykkedes mig at få musikstreaming til at virke – itunes finder ikke min telefon, men jeg har kun prøvet fra netbooken, og her finder iTunes vist heller ikke min iPod, så måske det virker hvis jeg prøver fra desktop computeren.
Tethering har jeg ikke prøvet endnu, så det kan jeg ikke rigtig sige noget om.
Generelt føles telefonen en smule hurtigere, men det er lidt svært at sige, da jeg ikke var spor utilfreds med hastigheden på Eclair.
@aafaq Så er der en ny download-kilde.
Enjoy!
Hej Mads!
Cool, så det virkede også fint for dig!
Ja, jeg synes også, at jeg sad og ventede længe nogle gang.. dog var det ikke så længe, men en smule nervøs var jeg da…
Det skandinaviske tastatur har jeg ikke problemer med?!
– Jeg bruger Skandinavian Keyboard 1.4.2
Dermod virkede min Twitter klient Seesmic ikke – dog kom der i går en update der ændrede på det.
Autoopdate – enig!
OTA opdateringer er er vist kun en test.. til de få… så der kan sikkert gå en rum tid..
Btw Google har fjernet linket til Froyo.. man mon man skal tolke af det?!
Streaming ligger også på min test-liste – giv mig endelig et praj med dine erfaringer.
Samme med tethering… Bibob har desværre ikke et særlig godt data-abonnement… første 1Gb er billig med 333 for de næste… hmmm..